Zgodzicie się ze mną iż oglądane zabytki czy budowle nabierają treści gdy towarzyszy im słowo ! Oprowadzę was więc po kościele i okolicy.
Spoglądamy na kościół od bramy wejściowej. Po lewej widoczna ostatnia stacja Drogi Różańcowej, a trochę bardziej na lewo (tu niewidoczna) znajduje się Grota Matki Boskiej.
Obejdziemy kościół dookoła "Drogą Różańcową" rozpoczynając od pierwszej Stacji (trochę jest ona widoczna po prawej)
Widoczne wejście do zakrystii dla kapłanów. Słóżba liturgiczna ma wejście z drugiej strony zakrysti (tu niewidoczne).
Zwięczeniem Drogi Różańcowej jest Grota Matki Boskiej z Fatimy w niekonwencjonalnej formie : Figura Maryi umieszczona jest na drzewie zgodnie z objawieniami w
Fatimie !
Fasada kościoła o surowej formie zdominowanej przez Krzyż. Po prawej widoczny jedynie napis ze słowami Jezusa z wysokości krzyża: Jn 19, 26
W kontur Wybrzeża Kości Słoniowej, na narodowych barwach tego kraju, zapisane są dalsze słowa Ewangelii Jn 19,27.
Jest tu ukryte przesłanie by ten kraj kiedyś został zawierzony Maryi!
To proste tabernakulum towarzyszyło nam od samego początku tworzenia Wspólnoty Parafialnej wokół Chrystusa Eucharystycznego.
OŁTARZ. Oczyma wyobrazni dostrzegamy symbol maryjny : Maryja niejako "podtrzymująca ofiarę swego Syna". Musieliśmy dostawić boczne podpory ołtarza by uratować nieprawidłowo wykonany blat i wówczas ukazał się maryjny znak : litera "M" !
Skoro jesteśmy przy symbolice to opowiedzmy o znaczeniu "kolorów" posadzki prezbiterium. Są tu użyte trzy kolory: ciemny brąz, jasny brąz i biel. Przestrzeń do której ma dostęp każdy wierny w czasie liturgii jest ciemno-brązowa. Przestrzeń po której porusza się służba liturgiczna jest jasno-brązowa. "Miejsca święte" onaczone są kolorem bieli. Są to: OŁTARZ w białym marmurze i posadzka pod ołtatrzem; AMBONA oraz SEDILIA z posadzką - mowa tu o miejscu dla kapłana przewodniczącego liturgi.
Biała jest również baza na której stoi CHRZCIELNICA
Odkryjmy teraz przesłanie teologiczne architektóry wnętrza naszego kościoła.
Nie mieliśmy żadnego zamysłu teologicznego organizując architekturę wnętrza a mimo to całość zawiera jasne przesłanie naszej wiary !
Centralne miejsce w prezbiterium zajmują: Krzyż z figurą Jezusa Ukrzyżowanego i Ołtarz. Ofiara Jezusa raz dokonana na krzyżu przyniosła światu Odkupienie. Ta zbawcza ofiara Chrystusa jest uobecniana, z wszystkimi jej owocami, na Ołtarzu "aż [ON] powtórnie przyjdzie".
Po jednej stornie ołtarza znajduje się Kaplica "Święty Kościół Katolicki" a po drugiej Kaplica "Miłosierdzia Bożego". To właśnie Kościołowi Chrystus powierzył misję pośredniczenia w dawaniu światu Zbawienia - które jest przecież owocem Bożego Miłosierdzia.
Widzimy jak w harmonijną jedność łączą się tutaj : KRZYŻ - OŁTARZ - KOŚCIÓŁ i MIŁOSIERDZIE BOŻE !
Spójrzmy na Kaplicę "Święty Kościół Katolicki"
Obraz Trójcy Świętej dominujący przestrzeń uświadamia nam obecność Boga w Trójcy Jedynego w Chrystusowym Kościele.
Sakramenty Święte są realnym darem bożym danym Kościołowi: widzialne znaki niewidzialnej łaski.
Święci - ludzie którzy, jak wierzymy, już oglądają Boga twarzą w twarz są częścią Kościoła. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje MARYJA KRÓLOWA.
Tajemnicę świętych obcowania dopełnia "lud pielgrzymujący" - wierni.
Członkiem Kościoła można stać się w pełni jedynie przez Chrzest - stąd chrzcielnica usytuowana przed kaplicą Święty Kościół Katolicki !
(Dodam iż myśleliśmy o umieszczeniu na zwieńczeniu obu filarów kaplicy figurek Aniołów, bo i Aniołowie stanowią część Kościoła. Niestety nie udało się tego zrealizować.)
Wróćmy do opisu poszczególnych elementów wystroju kościoła.
FRESKI Trójcy Świętej i Ostatniej Wieczerzy oraz Stacje Drogi Krzyżowej są autorstwa przyjaciółki o. Wojciecha z lat szkolnych - Pani Małgorzaty Waszkiewicz i jej siostry Iwony. Obie przyleciały do Soubre specyjalnie w tym celu !
Rzezbę JEZUSA UKRZYŻOWANEGO wykonał lokalny artysta z okolic Bouake (centrum kraju)
Krzyż jest podświetlony od tyłu z możliwością zmiany kolorów zgodnie z okresem liturgicznym lub konkretnym świętem.
Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany został w Polsce a ofiarowała go nam Pani Franciszka Ryczek parafainka mojego Brata z Brooklinu.
W Kaplicy Kościoła Świętego zwróćmy uwagę na jej dolną partię: na płytach kamiennych wypisane są nazwiska Ofiarodawców a w szczególności wszystkich Rodzin z Parafii które regularnie co miesiąc od 2011 do 2013 wpłacały zdeklarowaną ofiarę. Obietnicę upamiętnienia tych Rodzin złożyłem wiernym gdy rozpoczynaliśmy tę akcję.
W Kaplicy Kościoła Świętego zwróćmy uwagę na jej dolną partię: na płytach kamiennych wypisane są nazwiska Ofiarodawców a w szczególności wszystkich Rodzin z Parafii które regularnie co miesiąc od 2011 do 2013 wpłacały zdeklarowaną ofiarę. Obietnicę upamiętnienia tych Rodzin złożyłem wiernym gdy rozpoczynaliśmy tę akcję.
SYMBLOE 7 SAKRAMENTÓW znalazłem w kościele w naszej klaretyńskiej parafii w Paczynie.
Nasze zwiedzanie zakończymy przed Grotą Matki Boskiej Fatimskiej. Betonowe drzewo kiedyś będzie obrośnięte pnączami i otoczone niewysokimi drzewkami co powinno dać pożądany efekt :
Konsekracja Kościoła przypadła w Roku Jubileuszu 25 lat przybycia Klaretynów na Wybrzeże Kości Słoniowej. (Zdjęcia z konsekracji kościoła zobaczysz w blogu z czerca 2015 roku)
Zakończymy zwiedzanie spoglądając na Kościół od strony GROTY ! Możemy opuścić teren misji wyjściem znajdującym się za naszymi plecami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz