czwartek, 10 września 2020

"Plan Duszpasterski Parafii." To cos takiego istnieje ???

 Tak. W diecezji Koudougou istnieje ! 

Zaraz po przybyciu do Koudougou (w maju 2015) zacząłem "rozglądać się dookoła," by poznać jak funkcjonują parafie. Podarowano mi "PAKO" - Diecezjalny Plan Duszpasterski na lata 2014-2017. Miało się okazać, że nie jest to tylko jakiś "dokument do szuflady" ale prawdziwy diecezjalny "rozkład jazdy". Diecezja tworzy swoje "PAKO" na bazie dokumentu Konferencji Biskupów Afryki Środkowo Zachodniej. (przy okazji przypominam sobie, że na Wybrzeżu, w diecezji w której pracowałem, "włożono go do kosza"). W trzech kategoriach : Przepowiadanie - Wspólnota - Świadectwo zawiera on około 250 propozycji działań duszpasterskich. Wśród nich diecezje wybierają kilkanaście priorytetowych działań w zależności od lokalnych uwarunkowań. Diecezjalne priorytety wypracowuje specjalny zespół w którego skład wchodzą księża, zakonnicy i zakonnice oraz świeccy. Jego propozycje konsultowane są z parafialnymi grupami PAKO,  następnie dyskutowane przez wszystkich księży diecezji. Wspólnie wypracowany dokument przedstawia się Biskupowi do akceptacji. Od tego momentu PAKO zacznie żyć: parafie, instytucje diecezjalne, duszpasterstwa specjalistyczne będą go realizować przez kolejne trzy lata. Planifikacja posługuje się metodą: "Nasza wizja" (co chcemy osiągnąć) - "Ogląd sytuacji" (jak jest realnie) - "Środki do realizacji celu" (kto, co, za ile i kiedy robi). 

S  U  P  E  R   !

Musiałem jeszcze dowiedzieć się "jak wprowadzić PAKO w życie". 

Początkiem września proboszcz zwołuje spotkanie z księżmi wikarymi. Każdy proponuje konkretne akcje duszpasterskie. Podobne spotkania odbywa z siostrami pracującymi w parafii i odpowiedzialnymi z Sektorów. Ostatecznie wspólnie ze świeckimi z "grupy PAKO", sumując propozycje diecezjalne i parafialne, tworzy się "Plan Duszpasterski Parafii". Trzeba go opracować przed spotkaniem duszpasterskim, które ma miejsce zazwyczaj na przełomie września i października.  Pod przewodnictwem Biskupa wszyscy księża, siostry zakonne i przedstawiciele świeckich układają "Kalendarz diecezjalny" na dany rok. Posłuży on każdej parafii do uwzględnienia wydarzeń diecezjalnych i skorygowania "Kalendarza parafialnego". Najpóźniej w pierwszą niedzielę listopada, w czasie mszy świętej, która gromadzi delegacje ze wszystkich Sektorów, Parafia uroczyście inauguruje Rok Duszpasterski. Bogu zawierza realizację wspólnie wypracowanego PLANU. Wszyscy odpowiedzialni za duszpasterstwo w parafii maja w ręku "Kalendarz parafialny" zawierający "duszpasterski rozkład jazdy". Wielu zwyczajnych wiernych również go nabywa.  Co pół roku parafie przedstawiają na zebraniu dekanalnym stopień realizacji PAKO. 

Co powiecie o tej "egzotyce" młodego Kościoła w Burkina Faso: mieć wspólnie wypracowany diecezjalny i parafialny PLAN !

 

Na koniec jeszcze słowo o tym, jak PAKO przydało mi się w pewnej delikatnej sytuacji !

Idea utworzenia parafii w kilka zaledwie miesięcy po moim przybyciu spotkała się z "cichym oporem" wielu księży. Otwarcie dał temu wyraz proboszcz katedralnej parafii, tej której cześć została nam powierzona. Pytał wprost Biskupa: "Jak ci misjonarze poradzą sobie nie znając ani języka, ani lokalnego stylu duszpasterstwa?!" (poniekąd rozumiałem jego troskę…). Odpowiadając mu "pokornie" wskazałem na PAKO, w którym wszystko co trzeba zrealizować jest napisane. Zaznaczyłem również, iż funkcjonuje grupa świeckich animatorów PAKO, którą przecież on sam uformował. Parafianie ci pomogą mi zaprogramować i prowadzić życie parafii. Zapewniłem też, że nie przyjechałem po to, by wprowadzać "polskie duszpasterstwo", ale aby służyć Kościołowi diecezji Koudougou. No i przeszło! Nie było więcej pytań, choć  niepokój pozostał jeszcze na jakiś czas.    : - )